Faworyzowanie

Bóg traktuje wszystkich jednakowo. Biblia mówi: „Piotr zaś otworzył usta i rzekł: Teraz pojmuję naprawdę, że Bóg nie ma względu na osobę”. Dz 10,34 (BW). „Albowiem u Boga nie ma względu na osobę.” Rz 2,11 (BW).

Dlaczego Bóg potępia faworyzowanie wybranych osób? Ponieważ świadczy to o stronniczości, która jest krzywdząca i destrukcyjna. Biblia mówi: „A przeto z mojej woli jesteście lekceważeni i macie małe znaczenie wśród całego ludu, ponieważ nie trzymacie się moich dróg i stronniczo udzielacie pouczeń.” Ml 2,9 (BT).

Faworyzowanie świadczy o tym, że niektórych ludzi, za których też umarł Chrystus, traktujemy jako mniej wartościowych. Stronniczość jest wynikiem lekceważenia Bożych wartości. Biblia mówi: „Bracia moi! Wasza wiara w Pana naszego Jezusa Chrystusa uwielbionego niech będzie wolna od robienia różnic między ludźmi ze względu na ich zewnętrzną chwałę. [Żeby to lepiej zrozumieć, wyobraźcie sobie, że] zjawia się wśród was, gdy jesteście wspólnie zgromadzeni, człowiek mający na palcach złote pierścienie, przyodziany w bogatą szatę. Obok niego pojawia się ktoś inny, prawdziwy ubogi, mający na sobie brudne [i zniszczone] odzienie. Jeżeli wy, spojrzawszy naprzód na bogato odzianego powiecie mu: Usiądź sobie tu wygodnie, a potem zwrócicie się do ubogiego ze słowami: Stań sobie tam albo usiądź tu koło moich nóg, to sami powiedzcie: czy nie wprowadzacie [karygodnych] rozróżnień między ludźmi i czy nie występujecie w roli przewrotnych sędziów?” Jk 2,1-4 (BWP).

Faworyzowanie wybranych członków rodziny jest niemądre i niebezpieczne. Biblia mówi: „A Izrael kochał Józefa najbardziej ze wszystkich synów swoich, ponieważ urodził mu się na starość. Sprawił mu też długą szatę z rękawami. Bracia jego widzieli, że ojciec kochał go więcej niż wszystkich jego braci, nienawidzili go więc i nie umieli się zdobyć na dobre słowo dla niego.” Rdz 37,3-4 (BW).

Aktualnie jesteś offline