Łakomstwo

Choć łakomstwo Biblia nazywa bardziej dosadnie obżarstwem i opilstwem, to w porównaniu z nikotynizmem czy narkomanią nałóg ten jest przez społeczeństwo łagodniej traktowany. Czy słusznie? Wszak sam Pan Jezus przestrzegał: „Uważajcie na siebie, aby wasze serca nie były ociężałe wskutek obżarstwa, pijaństwa i trosk doczesnych (...)”. Łk 21,34 BT.

Każdy rodzaj łakomstwa, a szczególnie nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu, to bardzo podstępne uzależnienie, wiele osób w ogóle nie zdaje sobie sprawy z tego, że popadło w nałóg. Biblia mówi, że „Wszystko mi wolno, ale nie wszystko jest pożyteczne. Wszystko mi wolno, ale ja nie dam się niczemu zniewolić. Pokarmy są dla brzucha, a brzuch dla pokarmów. Lecz Bóg zniszczy i jedno, i drugie. Ciało zaś nie jest dla nierządu, ale dla Pana, a Pan dla ciała”. 1 Kor 6,12-13 UBG.

Nie powinniśmy hołdować brzuchowi, to przyjemność przemijająca, „Wielkim zaś zyskiem jest pobożność wraz z poprzestawaniem na tym, co wystarczy”. 1 Tm 6,6 BT, dlatego „Słuchaj, mój synu – bądź dobry, prostą drogą prowadź twe serce, nie bądź z tych, co winu hołdują lub mięsem się lubią obżerać; bo pijak i żarłok jest w nędzy, ospałość chodzi w łachmanach”. Prz 23,19-21 BT.

Obżarstwo i opilstwo jest powodem nie tylko różnych chorób ciała, ale i ospałości, a więc zniechęcenia do działania. To dlatego Biblia mówi: „nóż sobie przyłóż do gardła, jeśli masz gardło żarłoczne”. Prz 23,2 BT.

Salomon nie bez powodu napisał: „Kto trzyma się przepisów, jest rozumnym synem, lecz kto obcuje z żarłokami, przynosi ojcu hańbę”. Prz 28,7 BW, gdyż jeśli przystaniemy na towarzystwo żarłoków, będziemy mieli problem z samokontrolą. A brak samokontroli może doprowadzić do zachłanności w różnych sferach życia. O takich ludziach Biblia mówi: „(…) będą samolubni, chciwi, chełpliwi, pyszni, bluźnierczy, rodzicom nieposłuszni, niewdzięczni, bezbożni, Bez serca, nieprzejednani, przewrotni, niepowściągliwi, okrutni, nie miłujący tego, co dobre, zdradzieccy, zuchwali, nadęci, miłujący więcej rozkosze niż Boga”. 2 Tm 3,2-4 BW.

W Starym Testamencie niewstrzemięźliwe i krnąbrne dzieci rodzice przyprowadzali do starszych miasta i mówili: „(…) Ten nasz syn jest uparty i krnąbrny, nie słucha naszego głosu, żarłok to i pijak. Wtedy wszyscy mężowie tego miasta ukamienują go i poniesie śmierć. Wytępisz zło spośród siebie, a cały Izrael to usłyszy i będzie się bał”. Pwt 21,20-21 BW. Dziś nikt nie kamienuje łakomych i krnąbrnych, jednak „Wszyscy (...) musimy stanąć przed trybunałem Chrystusa, aby każdy otrzymał zapłatę za uczynki dokonane w ciele, złe lub dobre”. 2 Kor 5,10 BT.

Pycha, łakomstwo i miłość do doczesnego świata żyją w naszych sercach bez obawy czy będziemy odrzuceni lub zginiemy, dlatego Paweł radzi: „To zatem mówię i zaklinam [was] w Panu, abyście już nie postępowali tak, jak postępują poganie, z ich próżnym myśleniem, umysłem pogrążeni w mroku, obcy dla życia Bożego, na skutek tkwiącej w nich niewiedzy, na skutek zatwardziałości serca. Oni to doprowadziwszy siebie do nieczułości [sumienia], oddali się rozpuście, popełniając zachłannie wszelkiego rodzaju grzechy nieczyste”. Ef 4,17-19 BT.

Łakomstwo to przyziemna niedoskonałość, której powinnismy się wystrzegać. Biblia mówi: „Wystarczy bowiem, żeście w minionym czasie pełnili wolę pogan i postępowali w rozwiązłościach, żądzach, nadużywaniu wina, obżarstwie, pijaństwie i w niegodziwym bałwochwalstwie”. 1 P 4,3 BT. Apostoł Paweł przestrzegał przed „pełnieniem woli pogan”, pisząc: „A proszę was, bracia, abyście się strzegli tych, którzy wzniecają spory i zgorszenia wbrew nauce, którą przyjęliście; unikajcie ich. Tacy bowiem nie służą Panu naszemu, Chrystusowi, ale własnemu brzuchowi, i przez piękne a pochlebne słowa zwodzą serca prostaczków. Albowiem posłuszeństwo wasze znane jest wszystkim; dlatego (…) chcę, abyście byli mądrzy w tym, co dobre, a czyści wobec zła”. Rz 16,17-19 BW.

I jakkolwiek byśmy bagatelizowali ten temat, Biblia kwestię przejadania się i pijaństwa stawia na równi z innymi złymi czynami, które zamykają nam drogę do królestwa Bożego: „Jawne zaś są uczynki ciała, mianowicie: wszeteczeństwo, nieczystość, rozpusta, Bałwochwalstwo, czary, wrogość, spór, zazdrość, gniew, knowania, waśnie, odszczepieństwo, Zabójstwa, pijaństwo, obżarstwo i tym podobne; o tych zapowiadam wam, jak już przedtem zapowiedziałem, że ci, którzy te rzeczy czynią, Królestwa Bożego nie odziedziczą”. Ga 5,19-20 BW.

Z Bożą pomocą powinniśmy więc posiąść umiejętność kontrolowania siebie, albowiem wstrzemięźliwość jest owocem Ducha. Biblia mówi: „Owocem zaś Ducha są: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, wstrzemięźliwość. Przeciwko takim nie ma zakonu”. Ga 5,22-23 BW.

Podsumowanie. Jedną z najsilniejszych pokus, z jaką człowiek musi się zetknąć, jest łakomstwo, jednak ponieważ „Jeden jest Bóg i Ojciec wszystkich, który [jest i działa] ponad wszystkimi, przez wszystkich i we wszystkich”. Ef 4,6 BT, dlatego naszym bogiem nie może być brzuch. „Przeto czy jecie, czy pijecie, czy cokolwiek innego czynicie, wszystko na chwałę Bożą czyńcie”. 1 Kor 10,31 BT, bo „Wielkim (...) zyskiem jest pobożność wraz z poprzestawaniem na tym, co wystarczy”. 1 Tm 6,6 BT. Człowiek żyje nie po to, żeby jeść, ale je po to, aby żyć i to żyć wiecznie. Pamiętajmy więc słowa Chrystusa: „Nie samym chlebem żyje człowiek, ale każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych”. Mt 4,4 BT. Jednak „Wielu (...) postępuje jak wrogowie krzyża Chrystusowego (…) Ich losem – zagłada, ich bogiem – brzuch, a chwała – w tym, czego winni się wstydzić. To ci, których dążenia są przyziemne”. Flp 3,18-19 BT. A zatem „Zabiegajcie nie o pokarm, który ginie, ale o pokarm, który trwa, o pokarm żywota wiecznego, który wam da Syn Człowieczy: na nim bowiem położył Bóg Ojciec pieczęć swoją”. J 6,27 BW.

Aktualnie jesteś offline